مساجد تاریخی شیراز (آثار تاریخی شیراز)

مساجد تاریخی شیراز (آثار تاریخی شیراز)


مسجد شاهچراغ,اماکن زیارتی شیراز

مسجد شاهچراغ از زیارتگاه های شهر شیراز و جز اثار تاریخی شیراز می باشد

مساجد تاریخی شیراز
شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران همواره میزبان زائران سراسر کشور بوده است و مساجد تاریخی شیراز نیز جاذبه های بی نظیر شیراز را تشکیل می دهند.
مهمترین زیارتگاه شهر شیراز بقعه حضرت احمد ابن موسی "شاهچراغ"(ع) است که نزدیک مسجد نو قرار دارد.
سید میر احمد بین سالهای 210 تا 193 هجری قمری در زمان خلافت مامون، برای دیدار برادرش حضرت امام رضا ( ع) از راه فارس و شیراز عازم خراسان بودند که در شیراز شهید شدند.

 

مساجد تاریخی شیراز,مسجد شاهچراغ

مهمترین زیارتگاه شهر شیراز بقعه حضرت احمد ابن موسی "شاهچراغ"(ع) است

 

آستانه سید علاء الدین حسین(ع)
آستان سید علاءالدین حسین(ع) برادر شاهچراغ(ع) در میدان آستانه شیراز جای دارد.
بنای نخستین این آرامگاه در زمان قتلغ‌خان والی فارس ساخته شد ولی بنای اساسی آن در دوران صفویه فردی به نام میرزا علی که اهل مدینه منوره بوده ساخت.

 

آستان سید علاءالدین حسین(ع),مسجد تاریخی شیراز

اثار تاریخی شیراز-مسجد های تاریخی شیراز- آستان سید علاءالدین حسین(ع) برادر شاهچراغ(ع)

 
علی بن حمزه(ع)
در کنار پل دروازه اصفهان، آرامگاه یکی از امامزادگان به نام علی بن حمزه بن موسی‌الکاظم(ع) قرار دارد.

 

علی بن حمزه(ع),مساجد تاریخی شیراز

علی بن حمزه (ع) از اثار تاریخی شیراز و جز مساجد شیراز می باشد

 
ضریح مطهر، در زیر گنبد اصلی قرار گرفته و تزئینات کاشی‌کاری، آیینه‌کاری و شیشه‌های رنگی بر عظمت و شکوه این بنا افزوده است.


مسجد نو (مسجد شهدا)
مسجد نو در غرب میدان احمدی و روبروی آرامگاه شاهچراغ(ع) قرار دارد. این مسجد پس از مسجد جامع عتیق، کهن‌ترین مسجد شیراز و از اثار تاریخی شیراز به شمار می رود.
مسجد ��و در زمان اتابک سعدبن زنگی، حاکم وقت فارس در بین سال‌های 598 تا 615 هجری قمری ساخته شده و در گذشته «مسجد اتابک» نامیده می‌شده است.


مسجد وکیل
این مسجد در شرق عمارت کلاه‌فرنگی و بین حمام و بازار وکیل جای گرفته و از شاهکارهای دوره زندیه به شمار می‌آید. مسجد وکیل به دستور کریم‌خان زند و در سال 1187هجری قمری ساخته شد.

 

مسجد وکیل,اثار تاریخی ایران

نمایی از مسجد وکیل ار اثار تاریخی شیراز و جز مساجد شیراز از قدیم تا کنون

 

بنای مسجد با مساحتی در حدود 11 هزار متر مربع دربرگیرنده سردر مجلل، صحن، ایوان‌های شمالی و جنوبی، شبستان‌های جنوبی و شرقی، رواق‌های شرقی و غربی و حیاط کوچک کناری است. شبستان مسجد وکیل با کاشی‌کاری‌های زیبا، ستونهای حجاری شده و منبر چهارده پله یکپارچه مرمرین آن از شاهکارهای دوران زندیه به شمار می‌رود. این منبر به نشانه چهارده معصوم، 14پله دارد و سنگ آن از مراغه به شیراز آورده شده است.


مسجد نصیرالملک
مسجد نصیرالملک یکی از زیباترین مسجدهای تاریخی دوران قاجار شیراز و از مسجدهای تاریخی شیراز است که در محله گودعربان و خیابان لطفعلی‌خان زند قرار گرفته است.
این مسجد در فاصله سال‌های 1293 تا 1305 هجری قمری به دستور حسن علی نصیرالملک و به معماری میرزا محمد حسن معمار و کاشی‌پزی استاد محمدرضا از بزرگان دوران قاجار ساخته شده است. این مسجد دارای صحنی وسیع، دو ایوان شمالی و جنوبی، دو شبستان شرقی و غربی و سردر ورودی زیبایی است. این مکان دارای مساحتی برابر با 2980 متر مربع و زیر بنای 2216 متر مربع است.
شبستان غربی مسجد، دارای هفت در چوبی بزرگ مزین به شیشه‌های رنگی و 12 ستون سنگی یکپارچه با شیارهای مارپیچ در دو ردیف شش‌تایی به نیت دوازده امام است. سقف شبستان نیز با نقش‌های گل و بوته، خطوط اسلیمی و آیات قرآنی به خط ثلث عالی تزیین شده است.


مسجد جامع عتیق
مسجد جامع عتیق، کهن‌ترین مسجد شیراز است که به آن مسجد جمعه، مسجد آدینه و مسجد جامع نیز می‌گویند.این مسجد در شرق حرم شاهچراغ(ع) قرار دارد. مسجد جامع عتیق در دوره 200 ساله سلطنت عمرو لیث صفاری در سال 281 هجری قمری ساخته شده است.
این مسجد دارای شش در ورودی و خروجی است. در ورودی ضلع شمالی به دروازه امام معروف است و کتیبه بالای آن در دوران صفوی در سال 1031 هجری قمری به خط علی جوهری نگاشته شده است.از اثار تاریخی شیراز می توان مسجد جامع عتیق را نام برد.

 

مسجد جامع عتیق,کهن ترین مساجد شیراز

مسجد جامع عتیق از کهن ترین مساجد شیراز و مساجد تاریخی ایران به شمار می رود

 در وسط صحن، بنایی مکعب شکل همانند خانه کعبه از گچ و سنگ ساخته شده که نزدیک به یک متر از سطح زمین بلندتر است وگرداگرد آن را ایوانی به عرض دو متر فراگرفته است.
این بنا که در سال 752 هجری قمری به دستور شاه شیخ ابو اسحاق اینجو حاکم فارس ساخته شده، دارالمصحف، بیت‌المصحف و خدای‌خانه خوانده می‌شود و این بدین رو است که این مکان علاوه بر نگاهداری قرآن‌های تاریخی به خط امیرالمومنین(ع)، امام حسن(ع)، امام صادق(ع) و چند تن از یاران پیامبر و پیروان او محل تلاوت قرآن نیز بوده است. هم اینک برخی از این قرآن‌ها در موزه پارس نگاهداری می شوند.


مسجد مشیرالملک
این مسجد از اثار تاریخی شیراز و بناهای دوران قاجار است که در محله قدیمی «سنگ سیاه»شیراز، در خیابان قاآنی قرار گرفته است. ساخت این مسجد به دستور حاج میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک والی فارس در سال 1264 هجری قمری آغاز و در سال 1274 هجری قمری پس از 10 سال به پایان رسید.

 

مسجد مشیرالملک,اثار تاریخی شیراز

مسجد مشیر الملک - اثار تاریخی شیراز- مسجد های تاریخی شیراز

 
این مسجد از دید استحکام و معماری مانند مسجد وکیل است. ساختمان مسجد دارای چند شبستان و چند حجره دو طبقه است. در ناحیه غربی مسجد، طاق نمایی بلند وجود دارد و در پشت آن، شبستان اصلی مسجد قرار دارد.
منبع:mehrnews.com

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه