رژیم غذایی کم کالری سرعت پیری روحی را کاهش می دهد

تحقیقات جدید نشان داده که رژیم غذایی سالم و کم کالری از پیری زودرس فیزیکی و روحی جلوگیری می کند.

رژیم غذایی کم کالری سرعت پیری روحی را کاهش می دهدمطالعات محققان علوم اعصاب دانشگاه نیویورک نشان می دهد که رژیم غذایی کم کالری، سرعت پیری روانی (روحی) را کاهش می دهد.

همه افراد کم و بیش از این موضوع آگاه هستند که رژیم غذایی سالم از پیری زودرس فیزیکی جلوگیری می کند ولی این اولین بار است که مطالعات نشان می دهد رژیم غذایی کم کالری از پیری روانی و مغزی جلوگیری می کند.

منظور از پیری روانی شرایطی است که در آن با افزایش سن، اختلالاتی مانند انزوای اجتماعی، ناتوانی، افسردگی، نا امیدی، استرس های مداوم و بدخلقی گریبانگیر افراد مسن می شود. پیری روانی بخشی از فرآیند طبیعی افزایش سن نیست‎؛ ولی اغلب افراد مستعد چنین مشکلاتی هستند. پیری روانی در کشورهای فقیر و کم درآمد بیشتر دیده می شود چراکه افراد توانایی استفاده از مشاوره را ندارند و تمهیداتی نیز در این زمینه توسط دولت اتخاذ نمی شود. اگر این اختلالات با مشکلات جسمی از قبیل پوکی استخوان، آرتروز، فشار خون و بیماری های قلبی و مشکلاتی نظیر آلزایمر همراه باشد، سالمند را ضربه پذیرتر می کند.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که رژیم غذایی نقش مهمی در تاخیر روند پیری روانی دارد.

در این تحقیقات آمده است که رژیم غذایی کم کالری قادر به توقف ‘افزایش و کاهش’ فعالیت بیش از 900 ژن در بدن است.

رژیم غذایی کم کالری علاوه بر کاهش روند پیری ذهنی و روانی، از بروز دیابت نوع 2، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و مشکلات متابولیک جلوگیری می کند.

رژیم غذایی کم کالری باعث تقویت حافظه و افزایش یادگیری می شود و از نوسانات ژنتیکی جلوگیری می کند.

مواد غذایی سالم و کم کالری برای بهبود عملکرد مغز و بدن عبارتند از :

– سبزیجات برگ سبز مانند کاهو، اسفناج و کلم

– انواع توت

– روغن زیتون/ ایرنا

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه