رابطه ی بین مصرف گوجه فرنگی و سرطان پروستات چیست؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف گوجه فرنگی خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد.

سرطان پروستات

سرطان پروستات

محققان به تازگی به این نتیجه رسیده اند که مردانی که رژیم غذایی غنی از گوجه فرنگی دارند شانس کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند.

سرطان پروستات شایعترین نوع سرطان در مردان بریتانیا است. هر سال حدود 40000 مبتلای جدید به این بیماری تشخیص داده می شوند و حدودا 10000 نفر در طول سال جان خود را به خاطر این سرطان از دست می دهند.

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل با مقدار بالایی از میوه ها و سبزیجات می تواند احتمال خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها را کم کند اما به تازگی محققان دانشگاه بریستون به این نتیجه رسیده اند که مصرف گوجه فرنگی می تواند در پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات به مردان کمک کند.

این تیم تحقیقاتی زندگی 20000 مرد بریتانیایی 50 تا 69 سال را آنالیز کردند.

در این تحقیق مشخص شد که مردانی که در هفته بیش از 10 بار گوجه فرنگی مصرف می کنند (چه به صورت تازه و چه به صورت پخته شده ) به میزان 18 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

یک توضیح که ممکن است برای این خاصیت ضدسرطانی وجود داشته باشد این است که گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان لیکوپن است که به مقابله با آسیب های سلولی و DNA کمک می کند.

با این حال برای اثبات کامل این قضیه به مطالعات بیشتری نیاز است.

البته همین تیم پزشکی تاکید می کنند که مصرف بیش از حد یک ماده غذایی خاص می تواند باعث بروز عوارض ناخوشایندی شود.

مدیر این تیم تحقیقاتی معتقدند که: “تنظیم یک رژیم غذایی که برای پیشگیری از سرطان مناسب باشد بسیار پیچیده است. شاید بهترین راه این باشد که شما یک رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه ها و سبزیجات داشته باشید و مصرف مواد غذایی مانند گوشت های قرمز و فرآوری شده، چربی و نمک را محدود کنید.”/ شفاجو

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه